מגין מאמרים

4 התקלות הנפוצות של דודי שמש

בזכות דודי שמש כולנו יכולים ליהנות ממקלחת חמה או אמבטיה מפנקת, גם כשקר בחוץ. תקלות שונות עלולות לפגוע ביעילותו של דוד השמש וכדאי להכיר אותן. כך ניתן להיערך בצורה נאותה ולהזמין איש מקצוע שיגיע לתקן, בכל מקרה של תפקוד לקוי או מים שלא מתחממים בכלל. 

דודי שמש פקחום, הפתרון החכם לייעול דוד סולארי בחורף 

לפני שנסביר על ארבעת התקלות הנפוצות ביותר בדודי שמש בישראל, נסביר על בעיה שלכאורה לא נובעת מקלקול. בבניינים שבהם מותקנת מערכת סולרית מודרנית, קולטי השמש הסולאריים מחממים את המים לכל הבניין. אין הפרדה בין הדירות. לכן, בחורף, כאשר צריכים להפעיל את הדוד החשמלי, נוצרת בעיה (אך לא בדיוק תקלה). 

המים שהתחממו בדוד שלכם "בורחים" בחלקם לשכנים שלכם. המים שלהם נעשים חמים יותר ואילו המים שלכם נעשים קרים יותר. תוכלו לקבל המחשה אם תקחו שתי כוסות מים, אחת חמה ואחת קרה. ערבבו מים משתי הכוסות. תקבלו שתי כוסות עם מים פושרים. הפתרון למצב זה – התקנת פקחום. זו מערכת חכמה שיודעת לסגור את הדוד שלכם מכניסת מים של השכנים, ברגע שהפעלתם את הדוד החשמלי. התוצאה – המים החמים שלכם לא מתערבבים עם המים הקרים של השכנים. 

4 התקלות הנפוצות של דודי שמש

אלה התקלות הכי נפוצות בדודי שמש 

מלבד התופעה שתיארנו עד כה ולצד הפתרון שלה, יש עוד תקלות נפוצות שעלולות להשבית או לפגוע ביעילות של דודי שמש. 

  1. תקלה בגלל מים קשים – המים בישראל נקראים "מים קשים" מפני שהם מעודדים הצטברות של אבנית. עם הזמן, גוף החימום שבדוד השמש מתמלא אבנית. האבנית סופגת חלק מהחום, מה שמוריד את היכולת של הדוד לחמם את המים. 
  2. חיבורים לא תקינים – במידה וצנרת של הדוד חוברה בצורה לא תקינה, הצינור עם הזמן יתרופף. בדרך כלל נקודת התורפה תהיה בחלק התחתון של הדוד. במידה ונוצרת גם אבנית, נזילה קטנה תהפוך מהר מאוד לנזילה משמעותית יותר. 
  3. תקלות חשמל – כאשר דוד שמש מתחיל להתיישן, גם מערכות החשמל מתיישנות. עלולים להיווצר קצרים שמשפיעים על התרמוסטט או על המפסק של הדוד. 
  4. חימום חלקי בחורף בגלל מערכת קולטים ודודים המשותפים זה לזה – זהו המצב שתיארנו בתחילה וגם הסברנו על הפתרון. 

אם הדוד לא מחמם, מה עושים?

אחרי שהבנו מהם הבעיות הנפוצות ביותר, נסביר על הפתרונות. אם הבעיה של דוד שלא מחמם מתרחשת בדוד חדש, שהותקן כמו שצריך, סביר להניח שהתקנת פקחום תפתור את הבעיה בצורה טובה מאוד. אם קיימת בעיה של אבנית, ניתן לפתור אותה על ידי סנני מים שמונעים אבנית. 

במידה וגוף החימום לא ניתן לניקוי מאבנית, מתקינים גוף חימום חדש. צנרת דוד נוזלת מטופלת על ידי אינסטלטור שמחליף את הצינור, כולו או חלקו. ואם מדובר בתקלת חשמל או קצר, צריכים להזמין חשמלאי מורשה. 

 

דילוג לתוכן